Jaki sekator wybrać? Dobierz go do swoich potrzeb

Jeśli posiadasz duży ogród bądź pracujesz zawodowo jako ogrodnik czy sadownik, w ciągu jednego dnia pracy twój sekator może wykonać nawet kilka tysięcy cięć. To oznacza, że musi być naprawdę wytrzymały i wygodny, jeśli ma pomagać ci w pracy. Jaki sekator wybrać dla profesjonalisty, a jaki dla amatora?

Idealny sekator – do czego będziesz go używać?

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie, do czego w ogóle chcesz używać sekator. To podstawowe narzędzie doskonale sprawdzi się w wielu pracach ogrodowych, a zwłaszcza w tych, które związane są z pielęgnacją mniejszych roślin. Za jego pomocą przytniesz grządkę róży, albo wymodelujesz żywopłot bądź niewielką wierzbę. Większość modeli nie sprawdzi się zaś najlepiej, jeśli chcesz wycinać grube konary i gałęzie, których średnica przekracza 4 cm. Wtedy zazwyczaj lepiej postawić na piłę bądź inne narzędzie.

Warto też zastanowić się nad tym, czy będziesz wykorzystywać sekator na wysokościach. Jeśli na twoim ogrodzie rosną wysokie krzewy bądź też chcesz, aby twoje drzewka miały idealne kształty, może okazać się, że bardzo przydatny będzie sekator z większym zasięgiem, niż standardowy.

Sekator sekatorowi nierówny – poznaj ich rodzaje

Nim zakupisz swój idealny sekator, poznaj jego rodzaje, aby móc dobrać go do swoich potrzeb. W końcu narzędzia do ścinania kwiatów będą wyglądać nieco inaczej, niż te przeznaczone do gałęzi drzew bądź krzewów. Przede wszystkim można je podzielić przez wzgląd na ich funkcjonalność bądź zasięg. Te drugie dzieli się na trzy grupy: sekatory krótkie (wykorzystywane głównie do młodych drzewek i krzewów), długie (wykorzystywane do cięcia gałęzi drzew) oraz tyczkowe (posiadające wysięgnik, służą do cięcia wysokich drzew).

Jeśli zaś chodzi o funkcjonalność, można wymienić dwie grupy:

    • sekatory nożycowe, które posiadają  dwa ostrza zapewniające pewne cięcie;

    • sekatory kowadełkowe, mające tylko jedno ostrze.

Który rodzaj lepiej sprawi się w twoim przypadku? Do podstawowych prac ogrodowych zwykle lepiej przypadają się sekatory kowadełkowe. Ich użycie nie wymaga użycia aż tak dużej siły, a doskonale sprawdzają się do cięcia drobnych pędów albo uschniętych gałęzi. Nożycowe zaś będą niezbędne, jeśli potrzebujesz precyzyjnego cięcia.

Jaki sekator wybrać? Zwróć uwagę na rączkę

Rodzaj sekatora to jednak jeszcze nie wszystko. Bardzo ważne jest także to, aby wygodnie leżał w twojej dłoni. W końcu korzystanie z niego będzie wymagało użycia siły. Dlatego że jeśli będziesz mieć pracowity dzień w swoim ogrodzie, twoje ręce zaczną boleć, a ty nabawisz się odcisków, jeśli nie będzie on zbyt wygodny. Zwróć więc na to szczególną uwagę.

Jaki sekator wybrać przede wszystkim? Taki, który posiada gumową rączkę! To dzięki niej zminimalizujesz ryzyko obtarć, których możesz nabawić się w trakcie pracy. Ważne jest również to, aby sprężyna, która znajduje się pomiędzy była dobrej jakości. Musi być tak napięta, aby pozwalała na łatwe użytkowanie narzędzia.

Jeśli masz zamiar często korzystać z sekatora, postaw na taki z obrotową rączką. To dodatkowe udogodnienie sprawi, że będziesz mógł w czasie pracy korzystać równomiernie ze wszystkich palców. W ten sposób zminimalizujesz zmęczenie odczuwanie w trakcie używania narzędzia. Dodatkowo takie narzędzia mają często dodatkowe wspomaganie ułatwiające cięcie.

Z czego powinno być wykonane ostrze?

Jeśli chcesz, by twoje rośliny rosły zdrowo, musisz wybrać sekator z najlepszej jakości ostrzem. Pozwoli ci ono na czyste cięcie, które nie będzie niepotrzebnie kaleczyło roślin, tym samym pozwalając im na dobry wzrost. Przede wszystkim wybieraj takie, które zostały stworzone ze stali węglowej, lub nierdzewnej. Nieco mniej trwała jest ta powlekana, ale ją z kolei łatwiej utrzymasz w czystości.

Amortyzator w sekatorze – czy jest ci potrzebny?

Niektóre modele sekatorów posiadają wbudowane amortyzatory. Pomagają one ustabilizować urządzenie i po prostu ułatwiają korzystanie z niego. Posiadają go jednak przede wszystkim jednak sekatorów elektrycznych, których cena często przekracza nawet kilka tysięcy złotych. Wtedy są one właściwie niezbędne, bo pozwalają na wygodne korzystanie ze sprzętu. W innym przypadku opanowanie ich byłoby zdecydowanie trudniejsze. Na sprzęt z takim dodatkiem warto się decydować szczególnie wtedy, jeśli często używasz sekatorów bądź np. profesjonalnie zajmujesz się ogrodnictwem bądź sadownictwem.

Twój idealny sekator może mieć części zamienne

Produkty stworzone przez profesjonalne marki zazwyczaj mają wymienne ostrza. Dzięki temu nawet, jeśli twoje narzędzie się stępi bądź też po prostu zepsuje, będziesz mógł wymienić tylko jedną część, zamiast kupować zupełnie nowy sekator. To doskonałe rozwiązanie. Nie tylko pozwoli ci zaoszczędzić, ale również dzięki temu zadbasz o planetę, produkując mniejsze ilości śmieci.

Oczywiście nie tylko ostrza da się wymieniać, chociaż to one najczęściej się psują. Często wymieniane są również sprężyny, które z czasem mogą przestać poprawnie działać.

Dbaj o bezpieczeństwo – sekator z systemem zamykania

Kupując sekator, zwróć także uwagę na to, aby posiadał on odpowiedni system zamykania. Często posiadają go nawet tanie i proste narzędzia, dlatego znajdziesz taki bez najmniejszego problrmu. Czemu to tak istotne? W końcu to ostre narzędzie, które po prostu może cię łatwo zranić. Czasem wystarczy dotknąć naostrzonego sekatora, aby przeciąć skórę, a do tego lepiej nie dopuszczać. Zwłaszcza, że to narzędzie dotyka przecież roślin i ziemi, na których mogą znajdować się różnorodne wirusy i bakterie.

Nie zapominaj, aby po zakończeniu pracy odpowiednio zabezpieczyć narzędzie i położyć je w bezpiecznym miejscu, do którego dzieci oraz zwierzęta nie będą miały dostępu.

Sekator elektryczny dla prawdziwych profesjonalistów

Jeśli zajmujesz się na co dzień sadownictwem bądź też dbasz o ogrody innych, niezbędny może okazać się sekator elektryczny. To  urządzenie nie będzie wcale małym wydatkiem, ale zobaczysz, że jest tego warte! Musisz jednak pamiętać, że decydując się na tego typu sprzęt, warto najpierw trochę zaoszczędzić. Dzięki temu przez lata będziesz mógł cieszyć się sprawnym sekatorem, który będzie pomagał ci w trudnej pracy.

Czy taki sekator naprawdę przyśpieszy ci pracę? Owszem! Gdy te urządzenia dopiero się pojawiały, sprawny ogrodnik zwykle lepiej radził sobie tylko mając do dyspozycji siłę własnych mięśni, jednak aktualnie technologia poszła znacznie do przodu. Z tego też względu aktualnie dostępne na rynku sekatory elektryczne są znacznie sprawniejsze od swoich klasycznych, pozbawionych dodatkowego zasilania kuzynów.

Kupuj tylko sprawdzone produkty

Jaki sekator wybrać, jeśli zależy ci na produktach, które przetrwają w twoim domu długie lata? Postaw tylko na sprawdzone marki (np. Fleco, ARS Corporation czy Oregon) oraz na modele o dobrych opiniach. Łatwy dostęp do sieci pozwoli ci na sprawdzenie niemal każdego modelu. Ponadto zawsze możesz dołączyć do grupy na mediach społecznościach bądź na forum, gdzie bez najmniejszego problemu uzyskasz opinie osób, które po prostu korzystają z danego urządzenia na co dzień. Są one zwykle godne zaufania.

Sprawdzaj także, czy marka, która cię interesuje, oferuje gwarancję. Jeśli tak to dowiedz się, jak długa ona jest. Staraj się postawić na takie firmy, które oferują jak najlepsze zabezpieczenie dla klienta. Czemu? To oznacza, że są oni pewni jakości produktów. Takie sekatory prawdopodobnie będą ci służyć bez uszczerbku na jakości dłużej. Ponadto, jeśli coś ulegnie zepsuciu nie z twojej winy, nie będziesz musiał opłacać naprawy.

Jaki sekator wybrać? Przemyśl zakup

Jak widać, wybór idealnego sekatora wbrew pozorom nie jest wcale taki prosty. Wiąże się on z przemyśleniem wielu spraw, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem. Dobrze dobrany, będzie ci świetnie służył, a praca wśród roślin będzie znacznie przyjemniejsza, dlatego też nie traktuj tego po macoszemu. Ponadto twoje drzewa i krzewy będą ci wdzięczne. Wysokiej jakości narzędzie pomoże im w zdrowym i szybkim wzroście.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December